Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Petro-Dolar Döngüsü ve Küresel Finans Piyasalarında Değişim

Petro-Dolar Döngüsü ve Küresel Finans Piyasalarında Değişim

haber haber -
21 0

Petro-Dolar Döngüsünün Ortaya Çıkışı

1973’te yaşanan Arap-İsrail savaşı sonrasında ABD’ye uygulanan petrol ambargosu, Suudi Arabistan ile yapılan anlaşma ile aşıldı. Bu anlaşma ile petrol satışlarının ABD doları üzerinden yapılması kararlaştırıldı. Bu durum, doların küresel para birimi olarak benimsenmesine ve ABD’nin küresel hegemonyasının güçlenmesine katkı sağladı.

BRICS ve Petro-Dolar Anlaşması

Suudi Arabistan ile ABD arasındaki petro-dolar anlaşmasının süresinin dolması, küresel finans piyasalarında potansiyel etkilere yol açabilir. Suudi Arabistan’ın BRICS’e katılması ve petrol ticaretinde farklı para birimlerinin kullanılması bu süreci daha da önemli hale getiriyor.

Petro-Dolar’ın Sonu ve Olası Etkileri

Amerikan basını, petro-dolar anlaşmasının ABD ekonomisine sağladığı faydaları vurgularken, bazı analistler ise doların talebinin azalacağını, enflasyonun artacağını ve ABD ekonomisinin zorluklarla karşılaşabileceğini belirtiyor.

Rusya, Çin ve Suudi Arabistan Dengeleri Sarsabilir mi?

Rusya, Çin ve Suudi Arabistan gibi ülkelerin doları petrol ticaretinden çıkarmaya yönelik adımları, küresel finans piyasalarında önemli değişikliklere neden olabilir. BRICS üyelerinin koordineli hareket etmesi durumunda doların rolünün azalması mümkün görünüyor.

Yeni Dönemde Siyasi ve Ekonomik Etkiler

Yeni dönemde petro-dolar döngüsünün kırılması, siyasi, ekonomik ve askeri yansımaları olan bir süreci başlatabilir. Bu durum, birçok ülkenin bu değişime hazırlıklı olması gerektiğini gösteriyor.

İlgili Yazılar