Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Petrol Devlerinin Karları Geriledi

Petrol Devlerinin Karları Geriledi

haber haber -
22 0

Amerikalı ve Avrupalı Petrol Devlerinin Karları Azaldı

AA muhabirinin derlediği verilere göre, 9 petrol firmasının bilançolarına göre Amerikalı ExxonMobil ve Chevron ile Hollandalı Royal Dutch Shell, İngiliz bp, Fransız TotalEnergies, İtalyan Eni, Rus Rosneft, Norveçli Equinor ve Suudi Aramco’nun bu yılın ilk çeyreğindeki toplam karı %18,5 düştü.

Rosneft En Fazla Kar Artışını Yakalayan Şirket Oldu

Geçen yılın aynı dönemine göre karını en fazla artıran şirket Rus Rosneft oldu. Şirketin geliri bu yılın ilk çeyreğinde %35 yükselerek 5,4 milyar dolara ulaştı. Fransız enerji şirketi TotalEnergies ise kar oranını %1,8 artırarak 5,7 milyar dolar seviyesine çıkardı.

Petrol Fiyatlarındaki Artış ve Şirket Karları

Petrol fiyatlarının geçen yılın başlarında 70 doların altında seyrettiği, bu yılın ilk çeyreğinde ise yaklaşık 80 dolara yükseldiği düşünüldüğünde, petrol fiyatlarının 2023’ün ilk çeyreğinden bu yana her çeyrekte 5 dolar daha yüksek olduğu belirtiliyor.

Uluslararası ve Ulusal Petrol Şirketlerinin Performansı

Viyana Enerji Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Fereydoun Barkeshli, petrol fiyatlarındaki artışa rağmen şirketlerin karlarının düşmesinde birden fazla sebebin olabileceğini belirtti. Barkeshli, özellikle uluslararası petrol şirketlerinin performansının geniş bir perspektiften değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

İlgili Yazılar