Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Rekabet Kurulu Google Soruşturması

Rekabet Kurulu Google Soruşturması

haber haber -
16 0

Google Soruşturması Sözlü Savunma Toplantısı

Rekabet Kurulu, Google hakkında yürütülen soruşturma kapsamında sözlü savunma toplantısı düzenledi. Alphabet Inc, Google llc, Google International llc, Google Ireland Limited ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti.’den oluşan ekonomik bütünlük, Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle başkanlığında incelendi.

Soruşturma Detayları

Soruşturma, Google ekonomik bütünlüğünün genel arama hizmetleri pazarındaki hakim durumu ve arama motoru sonuç sayfasındaki belirli özellikler aracılığıyla Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal edip etmediğinin tespiti amacıyla başlatıldı. Heyet, yapılan tespitler sonucunda ekonomik bütünlüğün genel arama hizmetleri pazarında hakim durumda olduğunu belirtti.

Savunmalar ve İddialar

Google adına sözlü savunma yapan Avukat Korhan Yıldırım, incelenen özelliklerin genel arama hizmetinin bir parçası olduğunu vurgulayarak, arama sonuçlarının “organik” olduğunu savundu. Yıldırım, arama sonuçlarının sadece “alakalılık” kriterine dayandığını ve tüketicilerin yararına olduğunu ifade etti.

Nihai Karar

Rekabet Kurulu, soruşturmaya ilişkin nihai kararını 10 Temmuz’da açıklayacak. Kararın daha önce alınması durumunda ise internet sitesinden duyurulacak. Google hakkındaki soruşturmanın sonucu merakla bekleniyor.

İlgili Yazılar