Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Sağlık Bakanlığı Sözcüsü: Hastanede Hasta ve Yaralı Sayısında Artış

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü: Hastanede Hasta ve Yaralı Sayısında Artış

haber haber -
35 0

Doktor Halil ed-Dekran, Durumu Değerlendirdi

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Doktor Halil ed-Dekran, hastanede hasta ve yaralı sayısında yaşanan artışa dikkat çekerek, bu durumun olumsuz etkilerine ilişkin bilgiler verdi.

Hastane Kapasitesi Üç Katını Aştı

Dekran, “Hasta ve yaralı sayısı yatak kapasitesinin 3 katını aşmış durumda. Bu nedenle hastaneye gelen hasta ve yaralıların çoğu hastane içinde ve dışında yerlerde ve koridorlarda yatmak zorunda kalıyor. Bu durum hastaların hayatını tehdit ediyor.” şeklinde konuştu.

Aksa Şehitleri Hastanesi’nin Durumu

Dekran, Aksa Şehitleri Hastanesi’nin orta kesimdeki tek hastane olduğuna dikkat çekerek, Refah’tan gelen son göç dalgasından sonra yaklaşık 1 milyon kişiye hizmet verdiklerini vurguladı. Ayrıca, Refah Sınır Kapısı’nın 25 gündür kapalı olması ve gıda ile tıbbi malzeme girişlerinin yasaklanmasının hastaların hayatını tehlikeye attığını belirtti.

Zorlu Diyaliz Süreçleri

“Savaş öncesinde 140 diyaliz hastasına hizmet veriyorduk, şimdi ise 600 diyaliz hastamız var. Bu kişilere haftada 4’er saatten 3 seans hizmet vermek yerine 2’şer saatten 2 seans hizmet verebiliyoruz.” şeklinde açıklamalarda bulunan Dekran, durumun zorluğuna dikkat çekti.

Hastaların Bekleyişi ve Zorlu Tedavi Süreçleri

Ruba el-Abid, İsrail’in düzenlediği saldırılarda ailesini kaybeden kuzeninin durumunu aktararak, hastanede tedavi olacak yer olmadığı için Gazze dışına çıkması gerektiğini ifade etti. Abid, hastanede yeterli yer olmadığı için hasta ve yaralıların üst üste olduğunu ve kuzeninin tedavi olamadığını belirtti. Aksa Şehitleri Hastanesi’nde daha önce iki kez yakıt sıkıntısı nedeniyle sağlık hizmetinin duracağı uyarıları yapılmıştı.

İlgili Yazılar