Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Şili Devlet Başkanı Boric, İsrail’in Gazze Saldırılarına Müdahil Olacak

Şili Devlet Başkanı Boric, İsrail’in Gazze Saldırılarına Müdahil Olacak

haber haber -
30 0

Boric, İsrail’in Gazze’deki Saldırılarına Tepki Gösterdi

Şili Devlet Başkanı Boric, Kongre’de yaptığı konuşmada 1948 tarihli BM Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi çerçevesinde İsrail’e açılan davaya müdahil olacaklarını duyurdu.

İsrail’in Saldırılarında Masum Siviller Hayatını Kaybediyor

Boric, İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nde ayrım gözetmeksizin masum sivilleri hedef aldığını belirterek, “Bugün bir şeyi ifade etmeyi kendimde görev addediyorum. Gazze’de olanlar karşısında öfkemizi belirtmekten asla vazgeçmeyeceğiz. İsrail ordusunun saldırılarında, özellikle kadın ve çocuklar olmak üzere masum siviller hayatını kaybediyor. 35 binden fazla insan öldürüldü” ifadelerini kullandı.

Gazze’de İnsani Felaket Yaşanıyor

Boric, Gazze’de insani bir felaketin yaşandığını vurgulayarak, “Gazze’nin alt yapısı tamamen yerle bir edildi. Uluslararası kamuoyunun sağlam bir tepki göstermesinin zamanı geldi. Soykırım sözleşmesinin ihlali gerekçesiyle UAD’de İsrail’e karşı açılan davaya müdahil olacağımızı bildirmek istiyorum” dedi.

Barbarlık Kabul Edilemez

Boric, “Barbarlık nerede, ne şekilde olursa olsun asla kabul etmeyiz. Hamas’ın terörist saldırılarını da şüphesiz kınadık. Bütün rehinelerin koşulsuz serbest bırakılması gerektiğini ifade ettik.” şeklinde değerlendirmede bulundu. Boric’in sözleri Kongre’dekiler tarafından uzun süre alkışlandı.

İlgili Yazılar