Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Suriyeli Bakkallar ve İstanbul’daki Yükselişleri

Suriyeli Bakkallar ve İstanbul’daki Yükselişleri

haber haber -
24 0

İstanbul’da Suriyeli Bakkalların Yaygınlaşması

Enab Baladi tarafından yapılan araştırmada, İstanbul’da yaşayan 530 binden fazla Suriyelinin bulunduğu bölgede, art arda açılan Suriyeli bakkallar incelendi. Bu bakkalların sayısındaki artışın, Suriyeli göçmenlerin sayısındaki artışla paralel olduğuna dikkat çekildi.

Suriyeli Bakkallardaki Değişimler

Gazetenin muhabiri tarafından yapılan incelemelerde, Suriyeli bakkallarda eskiden sadece Suriye menşeili ürünlerin bulunduğu, ancak zamanla Türk mallarının da satılmaya başlandığı belirtildi. Fiyat analizinde ise Suriyeli bakkalların genelde Türk bakkallarına göre daha pahalı olduğu ortaya çıktı.

Hizmetler ve Ürünler

Suriyeli bakkallarda sunulan hizmetler arasında borç defteri bulunmasının yanı sıra, para transferi, döviz bozdurma, resmi belgelerin düzenlenmesi, kaçak tütün satışı, teknolojik aksesuarların satışı gibi işlemlerin yapıldığı belirtildi. Fiyat farklarına da dikkat çekilen haberde, bazı lüks ürünlerde Suriyeli bakkalların fiyatlarının 2-3 kat daha fazla olduğu vurgulandı.

Suriyelilerin Tercihleri

İstanbul’da yaşayan bir Suriyelinin ifadesine göre, Suriye menşeili ürünler haricinde Türk bakkal ve marketlerini tercih ettiği belirtildi. Bu durum, Suriyeli göçmenler arasında farklı tercihlerin olduğunu gösterdi.

İlgili Yazılar