Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Taylor Swift’in Avrupa Turnesi ve Ekonomik Etkileri

Taylor Swift’in Avrupa Turnesi ve Ekonomik Etkileri

haber haber -
18 0

Hayranların Turizm ve Hizmet Sektöründeki Talebi Artırması

Ünlü pop yıldızı Taylor Swift’in Avrupa turnesi, hayranların turizme ve hizmet sektörüne olan talebini artırıyor. Swift’in Avrupa’daki konserleri, uçak biletleri, oteller, restoranlar ve hediyelik eşyalar için harcama yapan yüz binlerce hayranı beraberinde getiriyor.

Analistlerin İncelediği Ekonomik Etkiler

Analistler, Swift çılgınlığının bırakacağı ekonomik izleri tartışıyor. Avrupa Merkez Bankası’nın baş ekonomisti Philip Lane, Swift’in turnesinin hizmet sektöründeki enflasyonu besleyebileceği konusunda uyarılarda bulundu. Portekiz İstatistik Ofisi ise Taylor Swift konserinin Lizbon’da enflasyonu hızlandırdığını belirtti.

Merkez Bankaları ve Enflasyonist Baskılar

Avrupa Merkez Bankası, hizmet sektöründeki fiyat artışlarının beklenenden yüksek olması nedeniyle enflasyonist baskıların devam ettiğini gözlemliyor. Swift’in turnesinin otel odaları ve uçuşlardaki talebi artırarak fiyatları yükseltebileceği öngörülüyor. Bu durum, merkez bankalarının aldığı kararları karmaşık hale getirebilir.

İngiltere’de Etkileri

TD Securities stratejisti Lucas Krishan, Swift’in ağustos ayındaki konserlerinin İngiltere’de hizmet enflasyonunu artırabileceğini belirtiyor. Bu durum, İngiltere Merkez Bankası yetkililerini faiz indirimine gitmemeleri konusunda cesaretlendirebilir. Ancak, bazı ekonomistler Swift’in merkez bankası politikasını etkilemesinin pek olası olmadığını düşünüyor.

İlgili Yazılar