Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Taylor Swift’in Avrupa Turnesi ve Ekonomik Etkileri

Taylor Swift’in Avrupa Turnesi ve Ekonomik Etkileri

haber haber -
23 0

Swift’in Avrupa Turnesi ve Turizm Ekonomisi

Ünlü pop yıldızı Taylor Swift’in Avrupa turnesi, turizm ve hizmet sektöründeki talebi artırarak ekonomik etkiler yaratıyor. Swift’in Londra’daki 8 konseri yüzbinlerce hayranı bir araya getirerek uçak biletleri, oteller, restoranlar ve hediyelik eşyalar için harcama yapmalarını sağlıyor.

Ekonomistlerin Değerlendirmesi

Analistler, Swift çılgınlığının bırakacağı ekonomik izleri tartışıyor. Avrupa Merkez Bankası’nın baş ekonomisti Philip Lane, Paris Olimpiyatları, Euro 2024 futbol şampiyonası ve Swift turnesinin hizmet sektöründeki enflasyonu artırabileceği konusunda uyarılarda bulundu.

Merkez Bankaları ve Enflasyon

Avrupa Merkez Bankası, hizmet sektöründeki fiyat artışlarının enflasyonu kontrol altında tutmakta zorlanabileceğini düşünerek faiz oranlarını düşürmeye başladı. Swift’in turnesinin otel odaları ve uçuşlar için yaratacağı talebin fiyatları artırabileceği öngörülüyor.

Londra’daki TD Securities stratejisti Lucas Krishan, “Tüm bu küçük tuhaflıklar çok önemli olacak. Merkez bankaları bu kararları alırken tablo daha da karmaşık hale gelebilir” dedi.

İngiltere’deki Etkileri

Swift’in ağustos ayındaki konserlerinin İngiltere’de hizmet enflasyonunu artırabileceği belirtiliyor. Ancak, Nomura ekonomisti George Moran, Swift’in merkez bankası politikasını etkilemesinin pek olası olmadığını düşündüğünü belirtti.

İlgili Yazılar