Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. TÜDKİYEB Genel Başkanı: “Kurban Bayramı Sektöre Hareketlilik Getirdi”

TÜDKİYEB Genel Başkanı: “Kurban Bayramı Sektöre Hareketlilik Getirdi”

haber haber -
18 0

Yetiştiriciler Hazırlıklarını Önceden Tamamladı

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, bayramdan aylar önce hazırlıklarını tamamlayan yetiştiricilerin kurban pazarlarında satışlarını gerçekleştirdiğini belirtti.

Küçükbaş Hayvanlar Daha Fazla Tercih Edildi

Çelik, vatandaşların bu sene de küçükbaş hayvanları daha çok tercih ettiğini ve ülke genelinde 2,2 milyonun üzerinde küçükbaş hayvanın kurban edildiğini söyledi. Ancak, tam rakamların henüz netleşmediğini ifade etti.

Büyükşehirlerde Kurbanlık Satışlarında Azalma

Genel Başkan Çelik, büyükşehirlerde kurbanlık satışlarında geçen yıla göre azalma yaşandığını özellikle İstanbul ve Ankara’da kesimlerin beklenen düzeyde olmadığını belirtti.

ESK’nin Faydalı Hizmeti

Çelik, Et ve Süt Kurumu’nun (ESK) elde kalan kurbanlıkları alarak yetiştiricilere ek masraf çıkarmadığını ve bu hizmetin önemine vurgu yaptı. ESK’nin cari alım fiyatlarına ilave olarak nakliye, bakım ve besleme giderlerini de değerlendirdiğini aktardı.

Kurbanlık Satışları 2,7 Milyonu Geçti

TÜDKİYEB Genel Başkanı, bu yıl 500 binden fazla büyükbaş ve toplamda 2,7 milyonun üzerinde küçükbaş hayvanın satıldığını tahmin ettiklerini belirtti. Bu rakamların, sektördeki hareketliliğin boyutunu gösterdiğini ifade etti.

İlgili Yazılar