Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. TÜİK, 2023 Satınalma Gücü Paritesi Verilerini Açıkladı

TÜİK, 2023 Satınalma Gücü Paritesi Verilerini Açıkladı

haber haber -
21 0

Satınalma Gücü Paritesi (SGP) Nedir?

Satınalma gücü paritesi (SGP), standart bir mal ve hizmet sepetinin farklı ülkelerdeki fiyat oranını ölçen bir göstergedir. Bu sayede ülkeler arasındaki fiyat düzeyi farklılıkları giderilir ve uluslararası anlamda gerçek fiyat ve hacim karşılaştırmaları yapılabilir.

2023 SGP Sonuçlarına Göre Türkiye’nin Durumu

Avrupa Birliği İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerine göre 2023 yılında kişi başına gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) endeksi, 27 AB ülkesi ortalaması 100 iken, Türkiye’nin bu değeri 73 oldu. Türkiye, AB ortalamasının yüzde 27 altında kaldı.

Lüksemburg Zirvede

SGP’ye göre kişi başına GSYH endeksi en yüksek ülke 239 ile Lüksemburg olurken, en düşük değerlere sahip ülkeler 35 ile Arnavutluk ve 35 ile Bosna-Hersek oldu. Lüksemburg, AB ortalamasının %139 üzerindeyken, Arnavutluk ve Bosna-Hersek yüzde 65 altında değer elde etti.

Fiyat Düzeyi Endeksi Nedir?

Fiyat düzeyi endeksi, ülkelerin ulusal para birimlerinin döviz kuruna göre alım gücünü gösterir. 100’den büyük ise “pahalı”, 100’den küçük ise “ucuz” olarak ifade edilir. Türkiye’nin fiili bireysel tüketim değeri en yüksek ülke 138 ile Lüksemburg iken, en düşük değer Arnavutluk’ta 42 oldu. Türkiye’nin fiili bireysel tüketim fiyat düzeyi endeksi ise 38 olarak açıklandı.

İlgili Yazılar