Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. TÜİK, Nisan Ayı Dış Ticaret Endekslerini Açıkladı

TÜİK, Nisan Ayı Dış Ticaret Endekslerini Açıkladı

haber haber -
20 0

İhracat ve İthalat Birim Değer Endeksleri

TÜİK verilerine göre, nisan ayında ihracat birim değer endeksi geçen yıla göre yüzde 1,9 azalarak geriledi. Gıda, içecek ve tütünde yüzde 1,1 artış yaşanırken, imalat sanayisinde yüzde 2,9 azalış gözlendi.

Aynı dönemde ithalat birim değer endeksi ise yıllık bazda yüzde 0,4 arttı. Gıda, içecek ve tütünde yüzde 7 artış gözlenirken, imalat sanayisinde yüzde 2,7 azalış yaşandı.

Miktar Endeksleri

Nisanda ihracat miktar endeksi geçen yıla göre yüzde 1,9 artarak artış kaydetti. Miktar bazında gıda, içecek ve tütünde yüzde 5,3 artış yaşanırken, imalat sanayisinde yüzde 2,3 azalış gözlendi.

İthalat miktar endeksi ise yıllık bazda yüzde 3,7 artış gösterdi. Gıda, içecek ve tütünde yüzde 16,2 düşüş kaydedilirken, imalat sanayisinde yüzde 7,2 artış yaşandı.

Mevsim ve Takvim Etkisinden Arındırılmış Veriler

İhracat miktar endeksi mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış serilere göre, marttan nisana yüzde 2,8 azalarak 150,1 olarak hesaplandı. Aynı dönemde ithalat miktar endeksi yüzde 6,3 artışla 137,6’ya ulaştı.

Dış Ticaret Haddi

İhracat birim değer endeksinin ithalat birim değer endeksine bölünmesiyle hesaplanan dış ticaret haddi, geçen yıl nisanda 88 iken bu yılın aynı ayında 86’ya düşerek kaydedildi.

İlgili Yazılar