Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Enflasyon Beklentilerini Açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Enflasyon Beklentilerini Açıkladı

haber haber -
15 0

TCMB, Sektörel Enflasyon Beklentilerini Kamuoyuyla Paylaştı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), farklı ekonomik aktörlerin enflasyon beklentilerini birleştirerek “Sektörel Enflasyon Beklentileri” yayını altında kamuoyu ile paylaşmaya başladı. Piyasa Katılımcıları Anketi, İktisadi Yönelim Anketi ve Türkiye İstatistik Kurumu iş birliğiyle yürütülen Tüketici Eğilim Anketi sonuçlarıyla elde edilen verilerle 12 ay sonrası yıllık tüketici enflasyonu beklentileri derlendi.

2024 Yılı Haziran Ayı Enflasyon Beklentileri

2024 yılı Haziran ayında yapılan değerlendirmelere göre, 12 ay sonrası yıllık enflasyon beklentilerinde piyasa katılımcıları için %31,8, hanehalkı için %71,5 ve reel sektör için %56,2 seviyeleri belirlendi. Hanehalkı ile piyasa katılımcıları arasında enflasyon beklentilerinde 39,7 puanlık fark dikkat çekti. Hanehalkının enflasyonun düşeceğini bekleyen oranı bir önceki aya göre %2,4 artarak %33,5 seviyesine çıktı.

TCMB’nin Piyasa Katılımcıları Anketi Sonuçları

TCMB’nin enflasyon hedefi, 2024 sonu için %38 olarak belirlenmişti. Piyasa katılımcıları anketine göre, 2024 yıl sonu tüketici enflasyonu beklentisi mayıs anketinde %43,64 iken haziran anketinde %43,52’ye geriledi. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi %31,79’a, 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise %20,33’e geriledi. Dolar/TL beklentilerinde de düşüş yaşandı.

TEBA’da Yüzde 113’lük Enflasyon Beklentisi

Koç Üniversitesi öğretim üyeleri ve Konda Araştırma ve Danışmanlık Şirketi işbirliğiyle hazırlanan Türkiye Hanehalkı Enflasyon Beklenti Anketi (TEBA) sonuçlarına göre, hanehalkının yıllık enflasyon beklentileri mayıs ayında bir önceki aya göre %6 azalarak %113’e geriledi. Yılsonu enflasyon beklentileri ise %92 olarak ölçüldü.

İlgili Yazılar