Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği Başkanı: Türkiye Buğdayıyla Gurur Duyuyor

Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği Başkanı: Türkiye Buğdayıyla Gurur Duyuyor

haber haber -
25 0

Türkiye’de Makarnalık Buğday Rekoltesi Rekor Seviyede

Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği Başkanı Aykut Göymen, geçen yıl 4 milyon 300 bin ton civarında makarnalık durum buğdayının hasat edildiğini belirtti. Bu yıl ise yaklaşık 4 milyon 900 bin ton civarında makarnalık durum buğdayı rekoltesi beklediklerini ifade etti. Göymen, Türkiye’de yetişen makarnalık durum buğdaylarının kalite ve verim anlamında gayet iyi durumda olduğunu vurguladı.

Makarnalık Buğdayında Milli Üretim ve İhracat

Göymen, Türkiye’de makarnalık durum buğdaylarının tamamını ülkenin buğdayı kullanarak ürettiklerini ve ihracatlarını milli kaynaklarla gerçekleştirdiklerini belirtti. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından sağlanan 1 milyon ton civarında makarnalık durum buğdayının stoklarda bulunduğunu ifade eden Göymen, stok ve hasatla birlikte 5,9 milyon ton civarında makarnalık durum buğdayının oluşacağını öngördüklerini söyledi.

Yerli Üretimle İhracat Başarısı

Göymen, Türk buğdayıyla makarna üretip ihraç etmenin gurur verici olduğunu ve son 3 yıldır kendi ürünlerinin kendi üretimlerine yettiğini belirtti. Türkiye’de ağırlıklı olarak sulu tarım yapıldığını ve kuru tarlalarda yağmur olmadığı için ithal ürünlerle karşılanmaya çalışıldığını ancak artık kendi ürünleriyle ihracat yapıldığını söyledi. Bu durumun çiftçiye ve sanayiciye fayda sağladığını ve dışa bağımlılığın azaldığını vurguladı.

İlgili Yazılar