Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye, Özbekistan’ın En Büyük 4. Ticaret Ortağı Olmaya Devam Ediyor

Türkiye, Özbekistan’ın En Büyük 4. Ticaret Ortağı Olmaya Devam Ediyor

haber haber -
23 0

Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı Yapılacak

Türkiye, 2023 yılı sonu itibarıyla Özbekistan’ın en büyük 4. ticaret ortağı konumunda bulunuyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in başkanlığında Ankara’da planlanan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısı ile iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesi hedefleniyor.

Ticari İlişkilerde Artış Gözlemleniyor

Son dönemde atılan adımların ticari ilişkilere olumlu yansıması dikkat çekiyor. 2017-2023 döneminde ülkeler arası dış ticaret yapan firmaların sayısında %144 artış yaşandı. Özbekistan’da Türkiye’den 5 bin 706 firma ihracat yaparken, 707 firma da ithalat yapma konumunda bulunuyor.

Dış Ticaret Hacmindeki Yükseliş

Türkiye’den Özbekistan’a yapılan ihracat tutarları da artış gösteriyor. 2019’da 1 milyar 232,1 milyon dolar olan ihracat miktarı, 2022’de 1 milyar 877,5 milyon dolara ulaştı. İthalat tarafında da benzer şekilde artış mevcut.

İhracatta ve İthalatta Öne Çıkan Ürünler

Türkiye’nin Özbekistan’a en fazla ihraç ettiği ürünler arasında makineler, mekanik cihazlar, aletler ve bunların aksam ve parçaları bulunuyor. İthalatta ise bakır ve bakırdan eşyalar ön plana çıkıyor.

Özbekistan’daki Türk Yatırımları

Özbekistan’da 1900’e yakın Türk firması faaliyet gösterirken, bu firmaların yatırımları 1,7 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. Üstlenilen projelerle birlikte Türk müteahhitlerinin toplam yatırımı 7,2 milyar doları aşıyor.

İlgili Yazılar