Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. YASED: Nisanda Türkiye’ye 1.27 Milyar Dolarlık Uluslararası Doğrudan Yatırım Geldi

YASED: Nisanda Türkiye’ye 1.27 Milyar Dolarlık Uluslararası Doğrudan Yatırım Geldi

haber haber -
25 0

Yatırımların Detayları

YASED’in yayımladığı Rakamlarla Uluslararası Doğrudan Yatırımlar Bülteni’ne göre, nisanda Türkiye’ye **1 milyar 278 milyon dolar**lık uluslararası doğrudan yatırım geldi. Bu, yılın ilk 4 ayındaki en yüksek aylık yatırım miktarı oldu. Nisandaki yatırımın **477 milyon doları yatırım sermayesi**, **452 milyon doları yabancı uyruklulara gayrimenkul satışı**, **353 milyon doları ise borçlanma araçları** şeklinde gerçekleşti. Aynı ay içerisinde **4 milyon dolarlık yatırım tasfiye** edildi.

Sektörel Dağılım

2024 Nisan ayındaki **477 milyon dolarlık yatırım sermayesi** girişlerinde, toptan ve perakende ticaret sektörü **262 milyon dolarlık yatırımla** yüzde 55’lik pay aldı. Bilgi ve iletişim sektörü ise yüzde 12’lik payla dikkat çekti. En çok yatırım alan diğer sektörler ise **bilgisayarların, elektrik-elektronik ve optik ürünlerin imalatı (%5)** ve **ulaşım araçları imalatı (%4)** oldu.

Ülkelere Göre Dağılım

Nisanda Türkiye’ye en fazla doğrudan uluslararası yatırımı **134 milyon dolar ve yüzde 28 payla** Birleşik Krallık yaptı. ABD ise yüzde 21’lik payla ikinci sırada yer aldı. Yılın ilk 4 ayında, Avrupa Birliği (AB) ülkeleri toplam yatırımlardan yüzde 49 pay alırken, Amerika kıtasının payı da yüzde 21 olarak kaydedildi.

Genel Değerlendirme

Yılın ilk 4 ayında toplam uluslararası doğrudan yatırım miktarı **2,8 milyar dolar** olarak gerçekleşti. Bu dönemde geçen yıla göre yüzde 29’luk bir düşüş yaşanırken, 2002’den itibaren Türkiye’ye gelen uluslararası doğrudan yatırım girişlerinin toplam değeri ise **266 milyar doları aştı**.

İlgili Yazılar