Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Hazine ve Maliye Bakanlığı Tasarruf Genelgesiyle İlgili İlginç Veriler

Hazine ve Maliye Bakanlığı Tasarruf Genelgesiyle İlgili İlginç Veriler

haber haber -
40 0

Kamu Kurumlarına Yönelik Tasarruf Genelgesi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından 17 Temmuz 2023 tarihinde yayımlanan genelge, kamu kurum ve kuruluşlarının taşınmaz edinimi, kiralanması ve resmi taşıt kullanımında tasarruf kurallarına uymalarını talep etmiştir.

İktidarın Tasarruf Çabaları

Bu genelge doğrultusunda yapılan kiralama harcamalarına bakıldığında, başarılı sonuçlar elde edilemediği görülmüştür. Bunun üzerine iktidar, yasal düzenlemelerle sorunu çözmeye çalışmaktadır. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın açıklamalarına göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığı Strateji Bütçe Başkanlığı kamuda tasarruf yasası üzerinde çalışmalar başlatmıştır.

Taşıt Kiralama Harcamalarındaki Artış

Verilere göre, 2011 yılından bu yana kamuda taşıt kiralama bedeli toplamda 10.3 milyar lirayı aşmıştır. 2024 yılının ilk üç ayında ise taşıt kiralama harcamaları 880 milyon lirayı bulmuştur. 2022 yılında önceki yıla göre %256’lık bir artışla taşıt kiralama harcamaları rekor seviyeye ulaşmıştır.

Genelgede Belirtilen Taşıt Tasarrufu İlkeleri

2021 yılında yayımlanan genelge, taşıt tasarrufuna odaklanmış ve kamuda taşıt edinimlerinin ihtiyaç analizlerine dayandırılması gerektiğini vurgulamıştır. Ancak, 2022 yılında taşıt kiralama harcamalarındaki belirgin artış, genelgenin beklenen etkiyi göstermediğini ortaya koymuştur.

İlgili Yazılar