Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Katar, Hamas ve İsrail Arasında Arabuluculuk Süreci

Katar, Hamas ve İsrail Arasında Arabuluculuk Süreci

haber haber -
17 0

Katar Dışişleri Bakanlığından Yapılan Açıklama

Katar Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Macid el-Ensari’nin, arabulucular aracılığıyla İsrail ve Hamas’a sunulan önerilere ilişkin Hamas’tan aldıkları yanıta değindiği belirtildi. Ensari, Hamas’ın yanıtını “olumlu” olarak değerlendirdiğini ve Katar heyetinin Salı günü sabahı Kahire’ye giderek dolaylı müzakerelerin yeniden başlaması için adımlar atacağını ifade etti.

Hamas’ın Ateşkes Önerisine Onay

Hamas Hareketi Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye’nin, Gazze Şeridi’nde ateşkes anlaşmasına ilişkin önerilerini Katar ve Mısır’a onayladığını açıklamasının ardından İsrail Savaş Kabinesi, Refah’ta saldırılara devam kararı almıştı. Hamas’ın Katar ve Mısır tarafından iletilen “ateşkes önerilerine” onay verdiği duyurulmuştu.

Refah’ta Yaşanan Gelişmeler

İsrail ordusunun Refah’ta sabah yaptığı açıklamada, zorla yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı bölgenin boşaltılmasını talep ettiği bildirildi. Refah’ın doğusundaki bölgede yaklaşık 100 bin Filistinlinin yaşadığı ve İsrail’in karadan saldırı yapabileceği endişesiyle bölgede zorunlu göç başladı. Bu bölge, Gazze’ye insani yardımların girişinde ana geçiş noktası olan Mısır sınırındaki Refah Sınır Kapısı’nı da içermektedir.

7 Ekim’den bu yana devam eden İsrail saldırılarında en az 34 bin 735 Filistinlinin öldüğü, 78 bin 108 kişinin yaralandığı ve binlerce kişinin enkaz altında olduğu belirtilirken, sivil altyapı ve hastane gibi hedeflerin vurulduğu da aktarıldı.

İlgili Yazılar