Copyright © 2021. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Türkiye'nin Sağlık Yaşam Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Koç Üniversitesi ve Konda Araştırma Tarafından Yapılan TEBA Anketi Sonuçları Açıklandı

Koç Üniversitesi ve Konda Araştırma Tarafından Yapılan TEBA Anketi Sonuçları Açıklandı

haber haber -
14 0

Nisan 2024 Enflasyon Beklentileri Değerlendirildi

Koç Üniversitesi ve Konda Araştırma iş birliğiyle gerçekleştirilen Türkiye Hanehalkı Enflasyon Beklenti Anketi (TEBA) sonuçları kamuoyuyla paylaşıldı. 19-21 Nisan 2024 tarihlerinde gerçekleştirilen ankette, 2 bin 906 kişiyle yapılan görüşmeler sonucunda Nisan 2024 itibarıyla yıllık enflasyon beklentisi %119, yıl sonu enflasyon beklentisi ise %96 olarak açıklandı.

En Yüksek Beklenti Metropolde

Anket sonuçlarına göre, bireylerin yaşadığı yerleşim tiplerine göre değerlendirildiğinde, metropol alanlarında fiyat artışı beklentisinin diğer bölgelere göre daha yüksek olduğu gözlendi. Kırda yaşayanların enflasyon beklentisi %89,85 iken bu oran kentte %92,46’ya, metropolde ise %99,07’ye yükseldi.

En Yüksek Enflasyon Beklentisi Emeklide

Ankete katılan kişilerin çalışma durumuna göre incelendiğinde, en yüksek enflasyon beklentisinin emekliler arasında olduğu görüldü. Emeklilerin enflasyon beklentisi %111,09 iken işsizlerin beklentisi %98,37 olarak ölçüldü. İşçi, esnaf ve çiftçi grubunda ise beklenti %96,88 olarak belirlendi.

Gelir Düştükçe Beklenti Yükseliyor

Araştırmada, haneye giren toplam gelir beyanına göre yapılan gruplama sonucunda, düşük gelir seviyelerindeki bireylerin yıl sonu enflasyon beklentisinin yükseldiği görüldü. 10 bin TL altı maaş alanların enflasyon beklentisi %108,13 iken, 10 bin-15 bin arası gelire sahip kişilerin beklentisi %104,25 olarak ölçüldü.

Enflasyon Beklentisi Neden Önemli?

TEBA sitesinde, enflasyon beklentilerinin ekonomik süreçler için kritik öneme sahip olduğuna vurgu yapıldı. Bu beklentiler, varlık fiyatlamalarından politika kararlarına, tüketimden yatırım kararlarına kadar birçok alanda etkili olabilmektedir. Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi, Türkiye’de de enflasyon beklentileri özenle takip edilmekte ve ekonomiye yön vermektedir.

İlgili Yazılar